wtorek, 9 lutego 2016

LOMBOK - dziewicze oblicze Indonezji

Lombok dziewicze oblicze Indonezji..


Podróżując po Indonezji warto zatrzymać się na parę  dni na wyspie Lombok. Miejsce dzikie, nie znane jeszcze turystom ale zdecydowanie z ogromnym potencjałem.

Turystyka tutaj dopiero się rozwija, dlatego dla mieszkańców Europejczyk na skuterze nadal stanowi rzadki widok, szczególnie w małych wioskach oddalonych od największej miejscowości na wyspie - Kuty. 
Lombok to przede wszystkim piękne dzikie plaże, na których oprócz mnie nie było dosłownie nikogo. Polecam szczególnie plażę Mawun oddaloną od Kuty o ok. 20 km, chociaż już sama plaża w Kucie jest zdecydowanie miejscem wartym odwiedzenia.


Kuta Beach
Mawun BeachPodróżując skuterem po okolicy można stwierdzić jedno - jest tu naprawdę zielono, natura zachwyca nas na każdym kroku. Oprócz bujnej roślinności i ogromnych wodospadów Lombok wyróżnia się tym, że  jest wyspą dość urozmaiconą geograficznie. Na każdym kroku możemy znaleźć tu pagórki oraz punkty widokowe z których rozpościera się niesamowita panorama na całą wyspę.  

Dzieciaki uwielbiają turystów i bardzo chętnie pozują do zdjęć

Ciężarówka wioząca dzieci do szkoły

Jako ciekawostkę na wieczór polecam  podróż skuterem do jaskini nietoperzy ukrytej pośród plantacji chilli (po drodze z Kuty na plażę Mawun). Z racji, że pikantne potrawy nie są mi obce skusiłam się na skosztowanie jednej papryczki ... Zdecydowanie był to smak który zapadnie mi w pamięci do końca życia -przygoda której więcej chyba nie powtórzę ;). 

Wracając do  nietoperzy - na miejscu dostaje się małą latarkę i wyrusza wąskimi szczelinami do wnętrza jaskini. Po pierwsze, po wejściu do środka uświadamiasz sobie, że nie jest to tylko "kilka małych uroczych nietoperzy" ale całe setki tych stworzeń, które zdecydowanie czaiły się na to żeby wplątać mi się we włosy. Po drugie - nietoperze nietoperzami, ale kiedy przyświeciłam latarką na ściany jaskini i zobaczyłam nie jednego a około 10 węży schowanych w szczelinach skalnych. Po tym widoku wyjście po drabinie na zewnątrz ( ku ogromnej radości naszego oprowadzającego)  zajęło mi nie więcej niż 10 sekund.

Jaskinia nietoperzy
Plantacja Chilli przy jaskini

Turystka na Lomboku rozwija się w coraz szybszym tempie dlatego planując w najbliższym czasie wycieczkę do Indonezji warto zatrzymać się tu chociaż na parę dni i poznać wyspę w jej dzikiej, nie naruszonej przez człowieka odsłonie.


3 komentarze:

 1. Przygodę z Indonezją chcę zacząć właśnie od wyspy Lombok. Wcześniej myślałem tylko o wyspach Gili w tym rejonie, ale wczytałem się trochę w temat i widzę, że Lombok to must see. Oczywiście na skuterku ;)
  A można prosić o jakiś dokładniejszy namiar na tę jaskinię nietoperzy ?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Wyspa Lombok to zdecydowanie must see ;) dopóki nie ma na niej tylu turystów można tam naprawdę poczuć klimat prawdziwej Indonezji. Do jasknii z Kuty trzeba się dostać obowiazkowo skuterkiem ;) drogą na Mawun beach. Po prawej przy drodze ( przy plantacji chilii) będzie duży znak z napisem BAT CAVE , raczej go nie omieniesz.
  Pozdrawiamy i życzymy udanego wyjazdu! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wybieram się w październiku do Indonezji, 10 dni panuje spędzić na Lombok. Warto tam sobie ułożyć plan wycieczki czy puścić wodze fantazji i zdać na skuter? 😊

  OdpowiedzUsuń